Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
29.09.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Ağustos ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Temmuz ayında yıllık %46,36 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış momentumunu koruyarak Ağustos ayında da %46,35 seviyesinde devam etti.

 

Ağustos ayı verileri içerisinde öne çıkan hususlar;

 

- 2016 yılında %76 seviyesinde azalan Rusya’dan gelen turist sayısı, Ağustos ayında yıllık %671 artarak ve 2015 yılı seviyelerinin üzerindeki seyrini koruyarak 805.848 seviyesine yükseldi (2015: 638.469).

 

- 2017 Temmuz ayında yıllık bazda %3,0 artış kaydeden Alman turist sayısı, Ağustos ayında da yıllık %3,9 artış kaydetmesine rağmen, 2015 yılı rakamlarının altında kalmaya devam etti (2017: 572.837, 2015: 842.024).

 

- İngiltere’den gelen turist sayısı Ağustos ayında %1,1 azalırken, İran ve Gürcistan’dan gelen turist sayısı yıllık bazda sırasıyla %141,1 ve %18,3 artışlar gösterdi.

 

- Temmuz ayında yıllık %6,8 artan Avrupa’dan gelen turist sayısı, Ağustos ayında %8,2 artış kaydetti.

 

Ağustos ayında toplam yabancı turist sayısında gerçekleşen yıllık %46’lık artışta baz etkisinin önemli bir etkisi olduğunu görüyoruz (2016 Ağustos ayında yıllık %38’lik azalış kaydedilmişti). Nitekim, bu yılın Ağustos ayı toplam yabancı turist sayısı 2015 yılının aynı ayına göre hala %9,2 gerisinde (Temmuz: %-7,4). Yine de, yıllık artış hızındaki momentumun korunmasını olumlu buluyoruz. 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.