Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
29.09.2017

Enerji maliyeti ılımlı da olsa artıyor

 

TUIK’in açıkladığı Ağustos ayı dış ticaret verilerinde, hem ihracat hem de ithalatın yıllık bazda çift haneli artışlar kaydettiği görülüyor. İhracat yıllık %12,3 yükselişle (8 aylık dönemde yıllık %10,8’lik artış) 13,3 milyar dolara ulaşırken, ithalat ise yıllık %15,3 yükselişle (8 aylık dönemde yıllık %13,8’lik artış) 19,2 milyar dolar oldu. Böylece, dış ticaret açığı da beklentilerimiz doğrultusunda yıllık %22,8’lik artışla 5,87 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Ağustos 2016: 4,78 milyar dolar). 12 aylık dış ticaret açığı da 64 milyar dolar ile 21 ayın zirvesine çıktı.

 

İthalat tarafında; petrol fiyatlarındaki artış enerji faturamıza da olumsuz yansıyor. Geçen yılı ticaret dengemizi destekler nitelikte geçiren enerji faturasının yıl başından bu yana yükseliş trendi içerisinde olduğu görülüyor. Ağustos’ta enerji ithalatında yıllık %36,8’lik artış var. Ayrıca, geçen yılın Ağustos ayında 89 milyon dolar fazla veren altın dengesi, bu yıl 481 milyon açık verdi ve ticaret dengemiz üzerinde baskı oluşturan bir başka unsur olarak varlığını korudu. Yine de altın ithalatında yıllık %164’lük artış görülmesine rağmen, son üç aydır görülen 2 milyar dolar civarı seviyenin kırıldığını görüyoruz. Ağustos’ta altın ithalatı 1,12 milyar dolar seviyesinde. 

 

Ekonomideki talebi daha net yansıtan altın ve enerji hariç ithalat rakamı da yıllık bazda %7,1’lik artışla (14,8 milyar dolar) üçüncü çeyrek büyümesi için güzel sinyaller vermeyi sürdürüyor. 12 aylık ‘çekirdek’ açık ise geçen ayki 27,7 milyar dolar seviyesinden 27,5 milyar dolara geriledi. Geçen ay %58,7’ye gerileyen ihracatın ithalatı karşılama oranının da Ağustos’ta %69,4’e yükselmesi sevindirici (Ağustos 2016: %71.2).  

 

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı, 2016’da %46,5 iken 2017’de %45,3’e geriledi. Ancak, Ağustos’ta yıllık bazda %9,4 yükseliş var. AB’ye euro bazlı ihracata baktığımız zaman da toparlanma olduğunu görüyoruz. Ülkeler bazında, son dönemde sorun yaşadığımız Almanya’nın  toplam ihracattaki payı  %10,1’e çıkmış durumda (Ağustos 2016: %10) ve bu doğrultuda yıllık değişim de %12,8 artış yönünde. Rusya’ya olan ihracatımız da %70,2’lik yükselişle toparlanma patikasında. Diğer yandan, üç haneleri artışlara alıştığımız BAE’ye olan ihracatımız %89,3’lük artış gösterdi. Siyasi haber akışını takip ettiğimiz Irak ise en büyük ikinci ihracat pazarımız konumunda. Ağustos’ta yıllık %39,3’lük artış gördüğümüz pazarda, Eylül itibariyle daha zayıf performansa tanık olabiliriz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.