Ekonomik Değerlendirme - Orta Vadeli Program
27.09.2017

Vergisel düzenlemeler ve muhtemel etkilerine yönelik değerlendirme

 

2018-2020 dönemine ilişkin OVP kapsamında getirilen vergisel düzenlemeler ve muhtemel etkilerine yönelik değerlendirmemiz: 

 

· Finansal kesimde kurumlar vergisi oranında %20’den %22’ye artış: Bankaların karlılıklarında %2,5’lik düşüş etkisi; bütçe vergi gelirlerinde ise 700 milyon TL civarında artış hesaplıyoruz.

 

· Binek otomobillerin MTV’sinde %40’lık artış: 4,5 milyar TL civarında ek gelir. 

 

· Beyaz eşyada ÖTV yeniden %0’dan %6,7’ye, mobilyada KDV de %8’den %18’e çıkıyor: 500-900 milyon TL ek gelir.

 

· Kolalı gazozlar üzerinden alınan %25’lik ÖTV enerji içeceklerini de kapsayacak şekilde genişletiliyor: 5 milyon TL civarında (bu grupta toplam gelir 400 milyon TL) 

 

· Şans oyunlarında ve çekilişlerde elde edilen vergilerde %10 olan vergi oranı %20'ye çıkıyor: 1 milyar TL ek gelir

 

· Gelir vergisinde üçüncü diliminde oran %27’den %30'a çıkıyor.

 

· Makaron denilen sigara kağıtlarına da ÖTV geliyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.