Ekonomik Değerlendirme - Orta Vadeli Program
27.09.2017

Yeni OVP’de güçlü büyüme hedefi korunuyor

 

Türkiye ekonomisine yönelik OVP’nin üç ana hedefi; büyümeyi hızlandırmak, istihdamı artırmak ve gelir dağılımını iyileştirmek olarak beliriyor. Bu çerçevede, 2018-2020 döneminin büyüme hedefi yıllık %5,5 (Bu yılın yüksek baz etkisi, gelecek dönem büyüme hedeflerine ulaşmada en önemli aşağı yönlü riski oluşturuyor. Bizim beklentimiz %4,0-4,5 aralığında kalması yönünde). 

 

İşsizlik oranının 2019 itibariyle tekrar tek haneye inmesi ve 2020 yılında da %9,6’a gerilemesi bekleniyor. 

 

Bu yıl sonunda %9,5 ve 2018 sonunda da %7’ye inmesi beklenen yıllık enflasyonun hedefle uyumlu patikaya gelene kadar para politikasında sıkı duruş korunacak (Gelecek yılın ilk yarısında hızlı bir dezenflasyon sürecinin görülebileceğini ve yılı %7,5 seviyesinde kapatabileceğimizi düşünüyoruz. 2018 sonu tahminimiz ise %6,7).

 

Bu yıl %4,6 seviyesinde öngörülen cari açığın milli gelire oranının ise gelecek yıl %4,3’e hafif gerileme göstereceği düşünülüyor (Enerji maliyetinin azalan katkısı doğrultusunda, cari açık oranının %4,6 seviyesinde kalabileceğini düşünüyoruz). 2020 sonunda ise, 2015-2016 yılındaki gibi  tekrar %4 seviyesinin altına inerek, %3,9’a gerileyeceği tahmin ediliyor. Böylece, yapısal cari açık kısıtının da altına inilmiş olacak.

 

Mali disiplinden vazgeçmeden büyüme destekleyici maliye politikası yaklaşımı korunurken, bütçe açığı oranının bu yılı %2 ile tamamlaması, gelecek iki yıllık dönemde de %1,9 seviyesinde kalması bekleniyor (Bu yıl %2,1, gelecek yıl %2,2 seviyesinde gerçekleşmesini; 2019’da ise %1,8’e gerilemesini bekliyoruz).

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.