Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
27.09.2017

Türk-İş gıda fiyatlarındaki yükseliş ülke çapında ılımlı kalabilir

 

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş’in Eylül verileri aylık bazda %1,19’luk artışa işaret ediyor. Ancak, Ağustos ayında da %1,69’luk artış görülmesine karşın, tüm ülke çapında gıda fiyatlarında %0,33’lük düşüş yaşandığını izlemiştik. Benzer ılımlı görünümün, Salı günü açıklanacak Eylül TÜFE kapsamında gıda enflasyonunda da görülebileceğini düşünüyoruz. Ancak bu durumda bile, Eylül TÜFE tahminimiz %0,66. Yıllık enflasyonu da, Ağustos sonundaki %10,68’den Eylül sonunda %11,21’e çıkarabilecek. Yılın son ayına kadar %11’e yakın kalmasını beklediğimiz yıllık enflasyonun, baz avantajıyla yıl sonunda %9,4’e inmesini bekliyoruz. 

 

Türk-İş verilerinin detaylarında ise, yaş sebze ve meyve fiyatlarında yükseliş sözkonusu. Sözkonusu eğilimin tüm ülke çapında görülmesi, işlenmemiş enflasyon tahminimize yönelik yukarı yönlü risk oluşturuyor.

 

Diğer taraftan, gıda enflasyonun daha istikrarlı kısmı olan işlenmiş gıda fiyatlarında Eylül ayında daha ılımlı bir görünüm sözkonusu.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.