Ekonomik Değerlendirme - Orta Vadeli Program
25.09.2017

Hem büyüme hem de enflasyonda yukarı yönlü revizyon

 

Başbakanımız Sn. Yıldırım gündemdeki son gelişmelere dair yaptığı değerlendirmede, Orta Vadeli Program (OVP)’ın da Çarşamba günü açıklanacağını bildirdi. Ayrıntıların hafta ortasında açıklanacağı programa yönelik olarak, temel makroekonomik göstergelerin bazıları ile ilgili tahminleri kamuoyu ile paylaştı. 

 

Büyüme için; 

 

2017 ve sonrası üç yıl (2018, 2019 ve 2020) için büyüme tahminlerinin %5,5 seviyesinde olduğu paylaşıldı. İlk açıklanan OVP ile karşılaştırdığımızda, büyüme ile ilgili revizyonların yukarı yönlü olduğu görülüyor (Önceki; 2017: %4,4, 2018: %5,0, 2019: %5,0). HLY Araştırma olarak beklentilerimiz, 2017 için %4,9, 2018’de %4,0 ve 2019’da da %4,5 seviyelerinde. Bu yıla yönelik olarak, yılın ilk yarısında yıllık bazda %5,1 düzeyinde gerçekleşen büyüme oranının, üçüncü çeyrekte %6 seviyesinin üzerine çıkabileceğini, ancak son çeyrekte, baz etkisinden de kaynaklı olarak, %3-4 bandına gerileyebileceğini düşünüyoruz.

 

Enflasyon için;

 

2017 için OVP tahmininin %9,5 olacağını açıklayan Sn. Yıldırım, 2018 için ise %7,0 seviyesinde öngörüldüğü paylaştı. Önceki OVP’ye göre tahminler yukarı yönlü revizyona işaret ediyor (Önceki; 2017: %6,5, 2018: %5,0). Bizim beklentilerimiz ise 2017 için %9,4 iken, 2018 için %7,5 seviyelerinde. Bu yılın son ayına kadar yıllık TÜFE enflasyonunun %10-11 bandında kalabileceğini, ancak son ayda güçlü baz etkisine bağlı olarak yüksek tek haneli seviyelere sert bir iniş gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz. Baz avantajının belirginleşeceği gelecek yılın ilk yarısında da %7’li seviyelere hızlı bir dezenflasyon ortamı oluşması mümkün görünüyor. Ayrıca, gıda fiyatlarına yönelik önlemlerin etkinliği, enerji fiyatlarının göreceli ılımlı ve istikrarlı seyri  ile oldukça yavaş ilerleyen küresel normalleşmenin kurlar üzerinde ılımlı etkisi dezenflasyon sürecine yönelik iyimserliğimizde ana destekleyici unsurlar. 

 

İşsizlik için;

 

Açıklanacak OVP’de işsizlik oranları için de kademeli bir düşüş bekleniyor. Beklentiler yıl sonları için; 2017’de %10,8, 2018’de %10,5 ve 2019’da %9,9 seviyelerinde. Bu alandaki revizyonların ise daha sınırlı düzeyde kaldığı görülüyor. Daha önceki tahminler; 2017 için %10,2, 2018 için %10,1 ve 2019 için %9,8 idi. Büyüme destekleyici önlemlerin istihdam piyasasındaki etkisinin göreceli olarak ılımlı kaldığını; kısa vadede mevsimsel avantajın azalmasıyla manşet rakamlarda hafif yukarı yönlü hareketin görülmesi  şaşırtıcı olmayacak.

 

Ayrıca Sn. Yıldırım, kamu dengesi alanında, kamu yatırımları için maliyet/fayda dengelerinin gözetileceği açıkladı.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.