Hazine Yorumu - Büyüme
15.09.2017

Büyüme görünümü gücünü koruyor

 

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %5,1’lik büyüme göstererek, %4,8’lik tahminimize göre hafif iyimser ancak %5,4’lük ortalama piyasa beklentisine göre hafif zayıf kaldı. İlk çeyreğin büyüme oranının da %5,0’dan %5,2’ye revize edilmesiyle, ilk yarıda büyüme oranı yıllık bazda %5,1 olarak gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi, geçen hafta beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan Temmuz üretim verilerinin ardından yaptığımız değerlendirmede, üçüncü çeyrekte büyüme oranının %6-7 bandına ulaşabileceği tahmininde bulunmuş, tüm yıla ait büyüme tahminimizi de %4,9’a çıkarmıştık (son çeyrekte baz etkisinin de dikkate alınmasıyla, büyüme oranının %3’ler seviyesine yavaşlamasını bekliyoruz). 2018 büyüme tahminimizi ise %4’te koruyoruz.

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre, 2014 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren 8 çeyrek aralıksız büyüdükten sonra geçen yılın üçüncü çeyreğinde daralan ekonomi, takip eden üç çeyrektir tekrar büyüme trendinde. İkinci çeyrekte %2,1’lik artış sözkonusu. 

 

Büyüme verilerine sektörel bazda bakıldığında, sanayi üretimi verileriyle büyümenin altındaki sanayinin katma değer verileri arasındaki farklılık devam ediyor. Üretim verilerinden daha güçlü bir katma değer artışı korunuyor. Ancak, düzeltilmiş üretim verileriyle aradaki fark ikinci çeyrekte daralmış görünüyor. Hizmetler sektöründeki katma değer artışı sanayi kesimine göre daha ılımlı. İnşaat ve finans öne çıkan hizmetler arasında. 

 

Harcama grupları bazında ise, özel tüketim harcamalarının katkısı sürerken, kamu tüketim harcamalarında yıllık düşüş sözkonusu. Yatırım harcamalarındaki toparlanma ise belirginleşiyor. Net dış talep yine ‘eksi’ bölgede ancak geçen yılın aynı dönemine göre negatif etkisi önemli oranda azalıyor. 

 

Gerek büyüme görünümünün gücünü gerekse de kısa vadede enflasyonda artan riskleri dikkate aldığımızda, para politikasındaki sıkı duruşun korunacağını düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.