Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
14.09.2017

İki haneli enflasyon ve çekirdek göstergelerdeki yükseliş karşısında sıkı duruş korunuyor

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında da, genel beklentiye uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında, bir haftalık repo ihale faiz oranı %8 seviyesinde, para politikasında araç çeşitliliğiyle yürütülen sıkı duruşta ön plana çıkan geç likidite penceresi faiz oranı da %12,25’te aynen bırakılmış oldu.

 

TCMB’nin enflasyon risklerine dair temkinliliği, sıkı duruşun devam etmesinde ana etken. Özellikle, yıllık enflasyonun hala iki haneli seviyelerde bulunması ve çekirdek enflasyonda gözlenen yükselişin enflasyon görünümünde rahatsızlık yarattığını anlıyoruz. Kur ve işlenmemiş gıda fiyatlarının son dönemde olumlu yönde gelişimine karşın, enflasyon risklerinin kısa vadede artmış görünmesi, para politikasındaki bu ihtiyatlılığın devam edeceğine işaret ediyor.

 

Büyümede gözlenen güçlenme de, enflasyonun talep kaynaklı risklerinin gelişimine ayrı bir temkinlilik gerektiriyor. Nitekim, Ağustos ayı enflasyon verilerinde, büyümenin güçlü olduğu alanlarda fiyat artış eğilimi gözlemlemiştik. TCMB de, bir önceki toplantıda daha ılımlı bir duruşa geçtiği büyüme görünümüyle ilgili olarak, ‘toparlanmanın güç kazandığı’ ifadesine geri dönmüş görünüyor. Hem yılın ilk yarısında kaydedilen %5,1’lik güçlü büyüme performansı, hem de önümüzdeki döneme yönelik devam eden maliye politikası desteği, büyüme görünümüyle ilgili olumluluğun arkasındaki ana destekleyici unsurlar.

 

İçeride güçlü büyüme ve enflasyonda devam eden risklere ek olarak, Fed’in gelecek aydan itibaren başlatması beklenen bilanço küçültme operasyonlarının küresel sermaye akımına etkisine dair belirsizlik karşısında, para politikasında araç çeşitliliğiyle yürütülen sıkı duruşun kısa vadede korunmasını bekliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.