Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.09.2017

Büyüme ivmesi 3Ç’te güçleniyor

 

Sanayi üretiminde Temmuz ayında düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda %25,6’lık ciddi bir yükseliş kaydedildi. Beklentimiz %17,2, ortalama piyasa beklentisi de %16,6 düzeyindeydi. Takvim etkisini dışladığımızda bile yıllık %14,5’lik önemli bir artış sözkonusu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de aylık %2,3’lük güçlenmeye işaret ediyor.

 

Diğer taraftan, bayram etkisini de içerecek Ağustos verisine yönelik ilk tahminlerimiz, yıllık artış oranının %3-4 bandına inebileceği yönünde. Ancak, bu durumda bile, üçüncü çeyrek sanayi büyümesi yıllık bazda iki haneli seviyelerde kalabilecek gibi görünüyor. Bu durumda da, üçüncü çeyrek büyümesi %6-7 bandına rahatlıkla ulaşabilir. Gelecek hafta başı açıklanacak ikinci çeyrek büyüme oranına ilişkin tahminimiz de %4,8. Bu durumda, tüm yıla ilişkin büyüme tahminimizi %4,4’ten %4,9’a çekiyor; 2018 tahminimizi ise %4’te koruyoruz.

 

Üretim verileri büyüme ivmesi açısından sevindirici bir tabloya işaret ederken, Ağustos verileri sonrasında kısa vadede artan riskleri içeren enflasyon görünümünde temkinliliğimizi de destekliyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.