Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.09.2017

Enflasyonda kısa vadede beliren baskılar

 

Ağustos ayında TÜFE beklentilerin üzerinde %0,52’lik yükseliş göstererek (hem bizim tahminimiz hem de ortalama piyasa beklentisi %0,15 seviyesindeydi), yıllık enflasyon, baz etkisinin de olumsuz etkisiyle, Temmuz sonunda indiği %9,79’luk tek haneli seviyeden %10,68’e hızlı bir çıkış kaydetti. Her ne kadar bu hızda olmasa da, geçen ay Temmuz sonuçlarının analizini yaparken ‘Ağustos ayında itibaren tekrar %10’lu seviyelere geri dönülebileceği ve tek haneli seviyelere ancak yıl sonundan itibaren kalıcı olarak inilebileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz’ tahmininde bulunmuştuk. Şimdilik %9 seviyesindeki yıl sonu beklentimizi korumakla birlikte, aşağıda nedenlerine detaylı olarak değineceğimiz üzere, bu tahminimizde yukarı yönlü risklerin arttığını belirtmemiz gerekiyor. Öte yandan, 2018 yılında dezenflasyon sürecini destekleyebilecek unsurların varlığı nedeniyle (ılımlı enerji fiyatları, küresel normalleşmedeki yavaşlığın gelişen ülke kurlarına desteği, gıda fiyatlarının kontrol alınmasına yönelik önlemlerin etkinliği), 2018 sonu enflasyon tahminimiz %7,5.

 

Ağustos enflasyonuna kısa vade görünümde baskı oluşturabilecek unsurlar açısından bakacak olursak, talep kaynaklı yukarı yönlü hareketler mevcut. Özellikle, mobilya, ev tekstil ve aletleri, dayanıklı eğlence-kültür araçları, otomotiv, haberleşme cihazları fiyat artışları içeriyor. Bu doğrultuda, hem çekirdek hem de hizmet enflasyonunda yukarı yönlü baskılar gözleniyor. Hizmet enflasyonu yıllık bazda geçen yılın Kasım ayından beri yükselişte: Ekim 2016 sonundaki %7,80’den Ağustos sonunda %9,40’a çıkış. ‘C’ çekirdek göstergesi yıllık bazda %10,16 ile tekrar iki hanede (Haziran sonunda %9,20’ye gerilemişti). ‘Çekirdek enflasyonun özellikle Ağustos-Eylül döneminde yükseliş eğilimi gösterebileceği’ öngörümüzü daha önceden belirtmekle birlikte, Ağustos’taki hızının beklenenden güçlü olduğuna dikkat çekmek isteriz.

 

Diğer taraftan, kısa vadede yukarı yönlü baskı oluşturmasına karşın orta vadede ılımlı görünümünü devam ettiren enerji fiyatlarına ek olarak, gıda fiyatlarının kontrol altına alınmasına yönelik önlemlerin özellikle işlenmemiş gıda ve yemek hizmetlerinde olumlu yansımaları, küresel normalleşmenin gelişen ülke kurlarına desteği doğrultusunda içeride kur volatilitesinin düşük seyri, yıl sonundan itibaren çarpıcı bir şekilde etkili olması beklenen güçlü baz etkisi gibi destekleyici unsurların yıllık enflasyonun yıl sonundan itibaren kalıcı olarak tek haneye, 2018 yılının ilk yarısında da %7 seviyesine kadar çekilmesine imkan tanıyabileceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.