Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
29.08.2017

Altın ithalatında aylık rekor

 

TUIK’in açıkladığı Temmuz ayı dış ticaret verilerinde, hem ihracat hem de ithalat bacağının güçlü reaksiyonlar gösterdiğine şahit oluyoruz. İhracat yıllık %28,3 yükselişle (Ağustos 2011’den beri en güçlü artış) 12,6 milyar dolara ulaşırken, ithalat ise yıllık %46,2 yükselişle (Şubat 2011’den beri en güçlü artış) 21,5 milyar dolar oldu. Böylece ithalat seviyesi, Aralık 2014’ten bu yana en yüksek noktaya erişmiş oldu. Bu güçlü seyrin arkasında ise, hem baz etkisi hem altın ithalatındaki hareketin olduğu belirtilebilir. Ayrıca, ekonomideki talebi daha net yansıtan altın ve enerji hariç ithalat rakamı da yıllık bazda %30,7’lik artışla (16,1 milyar dolar) üçüncü çeyrek büyümesi için güzel sinyaller veriyor. Fakat, ihracatın ithalatı karşılama oranının %58,8’e gerilediği ortamda (Haziran: %63,3), 8,8 milyar dolarlık dış ticaret açığı seviyesinin cari açık üzerindeki baskısına dikkat çekmek istiyoruz. Sonuç olarak, yılın yedi ayındaki dış ticaret açığı yıllık %20,7 genişleme ile 39,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşiyor.

 

Temmuz’da dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, altın ihracatının katkısının 948 milyon dolar ile bir önceki yılki 753 milyon dolar seviyesinin üzerinde kaldığını görüyoruz. Ancak, altın ithalatındaki %772,1’lik artış önemli bir hareketi işaret ediyor. 2017’nin yedi ayındaki toplam altın ithalatı da 10,7 milyar dolar ve rekor altın ithalatının gerçekleştiği 2013 yılının aynı dönemindeki 11,1 milyar dolara yakın bir düzey.

 

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı, 2016’da %51,4 iken 2017’de %47,4’e geriledi. Ancak, yıllık bazda %18,2’lik yükseliş hakim. AB’ye euro bazlı ihracata baktığımız zaman biraz da olsa toparlanma olduğunu görüyoruz. Ülkeler bazında, son dönemde sorun yaşadığımız Almanya’nın  toplam ihracattaki payı  %9,6’ya düşmüş durumda (Temmuz 2016: %9,8), ancak yıllık değişim %26,1 artış yönünde. Diğer yandan, BAE’ye olan ihracatımız %194,8 ve Rusya’ya olan ihracatımız %107,8 toparlanma göstermiş. Bu rakamlar bize, Türkiye’nin ihracat pazarını AB’den biraz daha farklı ülkelere kaydırdığını gösteriyor. AB ile olumlu ilişkilerin korunduğu durumda çeşitlilik açısından bu gelişmeyi olumlu buluyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.