Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.08.2017

Cari açıkta yılın en düşüğü görülmüş olabilir

 

Haziran’da cari işlemler dengesi, beklentilerimiz doğrultusunda 3,8 milyar dolar açık kaydetti (ortalama piyasa beklentisi: 3,9 milyar dolar; Haziran 2016: -5,0 milyar dolar). Böylece, yıllık CA Mayıs sonundaki 35,5 milyar dolardan 34,3 milyar dolara geriledi. Ancak, yüksek seyreden ithalat rakamları (özellikle altın ve enerji ithalatı) nedeniyle, yıllık açığın yıl sonunda 38,5 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz. Altın ve enerji hariç CA’nın ise 8 aydır üst üste azalması sevindirici. 

 

Ayrıntılara bakıldığında, CA’daki yıllık %24,2’lik düşüşte beklediğimiz gibi dış ticaret açığı ve turizm gelirlerindeki toparlanmalar etkili gözüküyor. 4,6 milyar dolarlık dış ticaret açığında geçen yıla göre %12,8’lik daralma dikkat çekiyor. Toplam ihracat %2,6 yükselirken, toplam ithalat bu yıl ilk defa yıllık bazda gerileme gösterdi (%-1,7). Ancak, Temmuz ayı itibariyle özellikle altın ve enerji ithalatındaki artışla beraber dış ticaretin rakamının etkisinin negatife geçmesini bekliyoruz.  Haziran’da hizmet gelirleri de yıllık 491 milyon dolar artışla (%41,4) 1,7 milyar dolar seviyesinde. Turizm gelirlerinde yaşanan 323 milyon dolarlık artış (%30), hizmet kalemi için ana destekleyici. Haziran’dan itibaren toparlanan turizm gelirlerinin etkisiyle önümüzdeki aylarda da bu kalemin etkisinin destekleyici olmasını öngörüyoruz.   

 

Finansman tarafında ise 5,7 milyar dolarlık sermaye girişi var (Haziran 2016: 9,8 milyar dolar). Doğrudan yatırımlar ‘eksi’ye geçmiş görünüyor (282 milyon dolar). Doğrudan yatırımlara dair kar transferi de yılın zirvesinde. Diğer taraftan portföy girişleri, hem hisse hem de tahvil tarafında devam ediyor (4,2 milyar dolar). Haftalık TCMB verilerine bakarak, aynı görünümün Temmuz’da da izlenmesini bekliyoruz. Haziran’da ayrıca 1,2 milyar dolarlık Eurotahvil satışı da  finansmana destek olmuş. 

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.