Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.08.2017

Üretimde %2-3 bandında yıllık artış trendi korunuyor

 

Sanayi üretiminde düzeltilmemiş verilerde yıllık bazdaki dalgalanma Haziran ayında da devam etti. %2,8 düzeyindeki ortalama artış beklentisine karşılık, yıllık bazda %3,6’lık düşüş yaşandı. Bizim beklentimiz de %1,6’lık düşüş yönündeydi. Temmuz ayında ise iki haneli seviyelerde yıllık artış görmek mümkün. Ağustos ayında tekrar ’eksi’ veriyle karşılaşabiliriz.

 

Diğer taraftan takvim etkilerinden arındırıldığında, yıllık bazda ağırlıklı olarak %2-3 platformundaki artış görünümü korunuyor. Haziran ayında da %3,4’lük artış kaydedildi. Bizim beklentimiz de %2,4’lük artış yönündeydi (ortalama beklenti %4,7’lik artış). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise %0,4’lük ılımlı düşüşe işaret etti.

 

Haziran verileriyle birlikte, ikinci çeyrekte üretim artışının yıllık bazda düzeltilmemiş verilerde %2,1, düzeltilmiş olarak %4,5’e yükseldiğini izliyoruz (ilk çeyrekte sırasıyla %1,7 ve %2,1 idi). Bu doğrultuda, ikinci çeyrekte genel büyüme oranının, ilk çeyrekte kaydedilen %5’e yakın olabileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz. Üretim ve büyüme verileri arasındaki farka ek olarak, ekonomiye devam eden teşviklerin etkisini de dikkate aldığımızda, tüm yıla ait %3,9’luk büyüme tahminimizi %4,4’e çekiyoruz (2018 büyüme tahminimizi %4’te tutuyoruz ).

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.