Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.08.2017

Enflasyon: Çekirdek enflasyonda yükseliş devam edebilir

 

Temmuz ayında TÜFE beklentilerin hafif üzerinde %0,15’lik yükseliş göstermesine karşın (ortalama piyasa beklentisi %0,05-0,1’lik artış şeklinde; bizim beklentimiz ise %0,05’lik hafif düşüş şeklindeydi), yıllık enflasyon, baz etkisinin desteğiyle, beş aydır seyrettiği iki haneli seviyelerden Temmuz sonunda %9,79 ile tek haneye geri döndü (Nisan ayında %11,87 ile tepe görülüp; Haziran sonunda %10,90’a ılımlı bir gerileme kaydedilmişti). 

 

Ancak, gerek baz etkisinin zayıflaması gerekse de hava koşullarının gıda fiyatları üzerindeki olası olumsuz etkisi ve küresel risk algılamasındaki dalgalanmaların kur üzerinde oluşturabileceği baskı nedeniyle, Ağustos ayında itibaren tekrar %10’lu seviyelere geri dönülebileceği ve tek haneli seviyelere ancak yıl sonundan itibaren kalıcı olarak inilebileceğine yönelik beklentimizi koruyoruz (2017 ve 2018 sonu beklentilerimiz sırasıyla %9,0 ve %7,5). 

 

Enflasyonun temel dinamikleri açısından çekirdek enflasyon göstergelerinde gözlenen yükseliş de, enflasyon görünümü açısından endişeleri canlı tutan diğer önemli bir gösterge. ‘C’ göstergesinde, Mayıs’taki %9,38’den Haziran’da %9,20’ye sınırlı gerilemenin yerini Temmuz sonunda %9,60’a yükselişe bıraktığını izliyoruz. Hatırlanırsa, önceki notlarımızda, “baz etkisini de dikkate aldığımızda, çekirdek enflasyondaki gerilemenin manşet enflasyona göre daha yavaş gerçekleşeceğini söyleyebiliriz” öngörüsünde bulunmuştuk. Bu durumda, özellikle Ağustos-Eylül döneminde yükseliş eğiliminin devam etmesi riski bulunuyor. 

 

Enflasyon görünümünde devam eden riskler karşısında, TCMB’nin son açıklamalarında da kararlılıkla vurguladığı üzere, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.