EkomomiK Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.08.2017

İTO verisi, Temmuz enflasyonunda artışa işaret ediyor

 

İTO’nun ücretliler geçinme endeksi Temmuz için %0,2’lik artışa işaret ediyor. Ulaştırma ve konut fiyatlarının baskısı belirgin gözleniyor. Özellikle, ulaştırma fiyatlarındaki %5,22’lik yükselişin tüm ülke genelinde gözlenmesi pek mümkün görünmüyor. Diğer taraftan, gıda fiyatlarında düşüş gözleniyor. Giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüş ise bu yıl daha sınırlı.

 

Geçmiş yılların Temmuz aylarına baktığımızda, TÜİK verilerinin İTO rakamlarının üzerinde kaldığını izliyoruz. Ancak, gıda fiyatlarındaki ılımlı seyrin de gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle, yaş sebze ve meyve fiyatlarında %10,14’lük düşüş dikkat çekiyor. Et ve işlenmiş gıda fiyatlarının gıda enflasyonunda baskı oluşturmaya devam ettiğini izliyoruz.

 

Perşembe günü açıklanacak Temmuz TÜFE oranına yönelik %0,05’lik düşüş tahminimizi korumakla birlikte, yukarı yönlü risklerin olduğunu da belirtmek isteriz. Ortalama piyasa beklentisi ise %0,05-0,1 bandında hafif artış yönünde.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.