Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
01.08.2017

2017 enflasyonunda yeni bir revizyon daha; ancak güven farkı hala yüksek

 

TCMB Üç Aylık Enflasyon Raporunda, 2017 enflasyon tahminini yeni yukarı yönlü bir revizyonla %8,5’ten %8,7’ye çıkardı. Yıla başlarken %6,5’lik öngörüde bulunulmuştu. Ancak, %9,5 seviyesindeki ortalama piyasa beklentisini dikkate aldığımızda, aradaki güven farkının hala önemli düzeyde olduğunu görüyoruz. Bizim beklentimiz ise %9,0 seviyesinde. TCMB 2018 tahminini ise %6,4 seviyesinde tutuyor. Bizim beklentmiz ise %7,5.

 

TCMB’nin enflasyon görünümüyle ilgili temkinli tutumunu sürdürdüğünü izliyoruz. Enflasyonda yükselişten yatay görünüme geçilmiş olmasına karşın, mevcut yüksek seviyenin ve talep kaynaklı fiyatları dizginleyici etkinin yavaşlamış olmasının bu temkinlilikte etkili olduğunu görüyoruz. Biz de, son iki ayda 1 puana yakın düşüş kaydederek ilk yarı sonunda %10,90’a inen yıllık TÜFE enflasyon oranının Temmuz sonunda %9,6’a daha belirgin bir düşüş göstermesini beklemekle birlikte, yılın son ayına kadar %10’lu seviyelerde dalgalanmasını ve ancak yılın son ayından itibaren %9 düzeyine inebileceğini düşünüyoruz.

 

Enflasyon görünümüne dair bu temkinlilikle de, sıkı para politikasının korunduğunu izliyoruz. Her ne kadar küresel koşullara yönelik iyimserlik gözlense de, enflasyonda kalıcı düşüş kaydedilene kadar bu duruştan taviz verilmeyeceğini görüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.