Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.07.2017

Altın ve enerji hariç dış açıkta 83 ayın en düşüğü

 

TUIK’in açıkladığı Haziran ayı dış ticaret verilerine göre, ihracat yıllık %2,3 artarak 13,2 milyar dolara ulaşırken, ithalat %1,5 azalarak 19,2 milyar dolar oldu. Böylece ithalat rakamı, 8 ayın ardından ilk defa yıllık bazda gerileme gösterdi. Üstelik bu gerileme, altın ithalatında Mayıs’ta belirginleşen yükselişin Haziran ayında da devam etmesine karşın gerçekleşti. Nitekim, altın hariç ithalattaki yıllık düşüş Haziran’da %9,1 seviyesinde. Dış ticaret açığı da yıllık bazda %9,1 daralarak 6,01 milyar dolar oldu (Beklentimiz: 5,85 milyar dolar). Yılın ilk yarısını ise %10 genişleme ile 30,9 milyar TL’lik açık ile kapatıyoruz. Yılın ikinci yarısında da benzer ivmenin korunarak, yıl sonunda 62 milyar dolar dış ticaret açığı beklentimizi koruyoruz.

 

Haziran’da dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, altın ihracatının katkısının 647 milyon dolar ile bir önceki yılki 850 milyon dolar seviyesinin altında kaldığını görüyoruz. İhracattaki zayıf seyrin aksine, altın ithalatında ise güçlü yükseliş sürüyor. 2016 Haziran’da 572 milyon dolar olan gerçekleşmenin bu yıl 1,99 milyar dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Yılın ilk altı ayındaki toplam 7,98 milyar dolarlık ithalat ise bir önceki yılın yaklaşık 4 katında gerçekleşiyor. Bu şekilde, altın dengesindeki süregelen bozulmanın dış ticaret dengesindeki bozulmanın da önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, altın hariç kümülatif dengede iyileşme yaşanıyor.

 

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı, 2017 Haziran’da %48,5 iken 2017’de %47,5’e geriledi (6 aylık dönemde ise %48,2’den %46,1’e düşüş). Ayrıca, AB’ye yapılan euro bazlı ihracat yıllık %5,6 yükselse de ivme kaybediyor (Mayıs 2017: %6,7). En büyük ihracat partnerimiz Almanya’nın toplam ihracattaki payı ise yılın ilk yarısında %9,3’e düşmüş durumda (2016 yılının ilk yarısı ve tümünde %9,8). Son haberler de düşünüldüğünde, bu ivmenin devamı ticaretimiz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Rusya olan ihracatımızda ise, Haziran’da yaşanan yıllık %101,5’lik artış normalleşmenin sinyalleri (toplamdaki payı 2016 yılının ilk yarısı ve yılın tamamında sırasıyla %1,0 ve %1,2).

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.