Ekomomik Değerlendirme - Para Politikası
27.07.2017

Enflasyon konusunda devam eden temkinlilik; büyümede daha ılımlı duruş

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında da, genel beklentiye uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında, bir haftalık repo ihale faiz oranı %8 seviyesinde, kur volatilitesini azaltmak için önemli bir politika aracı olarak kullanılan geç likidite penceresi faiz oranı da %12,25’te aynen bırakılmış oldu.

 

TCMB’nin enflasyonun mevcut yüksek seviyesi konusundaki temkinliliğini koruduğunu izliyoruz. Kur ve gıda fiyatlarında yaşanan kısmi rahatlamaya karşın, yıllık tüketici enflasyonunun son verilerde hala iki haneli seviyelerde bulunması ve gıda enflasyonunda yaşanan düzeltmenin yavaş gerçekleşmesinin bu temkinlilikte etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bizim de Temmuz enflasyonuna ait tahminimiz, yıllık enflasyon oranının %10 seviyesinin altına inebileceği yönünde olsa da, kalıcı olarak tek haneli seviyeleri ancak yıl sonuna doğru gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.

 

Diğer taraftan büyüme görünümünde, iç talep koşullarıyla ilgili daha ılımlı bir duruşa geçildiğine dair sinyaller alıyoruz. ‘İktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam ettiği’ ifadesi yerini ‘İktisadi faaliyetin gücünü koruduğu’ ifadesine bırakıyor. Bu noktada da, ekonomi yönetiminin son dönemde büyümeyi destekleme amaçlı teşvik çalışmalarının anlam kazandığını düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.