Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
13.07.2017

İthalattaki güçlü artış, cari açıkta 29 ayın zirvesini gösterdi

 

Mayıs’ta cari işlemler dengesi, 5,1 milyar dolar olan beklentilerimizin hafif üzerinde 5,2 milyar dolar açık verdi (ortalama piyasa beklentisi: 5 milyar dolar; Mayıs 2016: -3,1 milyar dolar). Böylece, yıllık CA Nisan sonundaki 33,2 milyar dolardan 35,3 milyar dolara yükseldi. Yıllık dengedeki eğilimin korunarak yıl sonunda 35 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

Ayrıntılara bakıldığında, CA bozulmaya beklediğimiz gibi dış ticaret açığının neden olduğu görülüyor. 5,6 milyar dolarlık dış ticaret açığında geçen yıla göre %47’lik genişleme hakim. Mayıs’ta toplam ihracat rakamı %14 artarken, geçen yılın aynı ayından 1,5 milyar dolar fazla gerçekleşen altın ithalatının olumsuz etkisiyle toplam ithalat rakamında %22’lik yükseliş (68 ayın zirvesi) CA dengeyi en çok hırpalayan kalem konumunda.

 

Net hata ve noksanın ise bu yıl ilk defa “pozitif” olması açığın finansmanını kolaylaştırıyor. Bu yolla 1,66 milyar dolarlık döviz girişi gözleniyor. Rezervlerdeki 2,4 milyar dolarlık toparlanma da sevindirici. TCMB’nin haftalık verilerine bakarsak, Haziran’da da toplam rezervlerin artış yönünde gelişeceğini öngörebiliriz.

 

Sonuç olarak; büyümedeki ivmelenme, son aylarda altın ithalatındaki artış ve enerji fiyatlarındaki düşüşün azalan katkısı cari dengeyi önümüzdeki aylarda da zayıflatabilir. Güçlenen turizm gelirleri ise özellikle yaz aylarında destekleyici olacaktır. Sermaye girişinde ise gelişmiş ülke merkez bankalarının destekleyici politikalarını ne kadar daha devam ettirecekleri temel belirleyici durumda.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.