Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
10.07.2017

Üretim verilerinde dalgalanma artacak

 

Sanayi üretimi Mayıs ayında, hem düzeltilmemiş hem de düzeltilmiş verilerde beklenenden zayıf kaldı. Yıllık bazda artışlar düzeltilmemiş olarak %4,1 (beklentimiz %6,1 idi), takvim etkileri düzeltilmiş olarak ise %3,5 (beklentimiz %6,5 idi) düzeylerinde sınırlı kaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de %1,5’lik aylık düşüşe işaret etti.

 

Bayrama bağlı iş günü kaybı etkisini düşündüğümüzde, Haziran’da arındırılmamış verilerde yıllık bazda ‘eksi’ rakamın mümkün olduğunu; öte yandan Temmuz ayında baz etkisini de düşündüğümüzde iki haneli artış rakamının görülebileceğini düşünüyoruz.

 

Bu doğrultuda, ikinci çeyrekte üretim artışının ilk çeyreğin üzerinde olmakla birlikte ciddi bir güçlenmeye işaret etmeyebileceğini; ancak büyüme verilerine yansımasında, önceki çeyreklerde olduğu gibi, daha güçlü sonuçlarla karşılaşmanın olası olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.