Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.07.2017

Enflasyon: Yıllık enflasyon yüksek tek hane-düşük çift hane bandına sıkışabilir

 

Haziran ayında TÜFE sürpriz bir şekilde %0,27’lik düşüş göstererek (ortalama piyasa beklentisi %0,1’lik artış; bizim beklentimiz de %0,23’lük yükseliş şeklindeydi), yıllık enflasyonun Nisan ayında %11,87’lik tepe düzeyinden Mayıs ayında %11,72’ye ılımlı inişinin ardından Haziran sonunda %10,90’a çok daha belirgin bir düşüş gerçekleştirmesini sağladı. Hem güçlü baz etkisi hem de TL’deki değer kazancını göz önüne aldığımızda, yıllık enflasyondaki düşüşün Temmuz ayında daha da belirginleşebileceğini ve tek haneli seviyenin görülmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Ancak, gerek baz etkisinin zayıflaması gerekse de küresel risk iştahındaki dalgalanmalar nedeniyle, yılın kalan kısmında yüksek tek hane-düşük çift hane bandında sıkışabileceğini ve yılı %9 seviyesinde tamamlayabileceğine dair öngörümüzü koruyoruz (2018 sonuna ait tahminimiz %7,5).

 

Nitekim, enflasyonun temel dinamikleri açısından çekirdek enflasyon göstergelerinde düşüş ılımlı  kalıyor. ‘C’ göstergesinde, Mayıs’taki %9,38’den Haziran’da %9,20’ye sınırlı bir gerileme sözkonusu. Baz etkisini de dikkate aldığımızda, çekirdek enflasyondaki gerilemenin manşet enflasyona göre daha yavaş gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

 

Enflasyon görünümünde kalıcı bir iyileşme gözlenene kadar, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.