Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
30.06.2017

İthalat 29 ayın zirvesinde gerçekleşti

 

TUIK’in açıkladığı Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre, ihracat yıllık %12,5 artarak 13,6 milyar dolara ulaşırken, ithalat %21,7’lik güçlü bir artışla 20,9 milyar dolar oldu. Böylece ithalat rakamı, Aralık 2014’ten bu yana ilk defa 20 milyar dolar seviyesinin üzerinde gerçekleşti. İthalattaki altın kaynaklı sıçramanın etkisiyle, Mayıs’ta dış ticaret açığı da yıllık %43,3 genişleyerek 7,31 milyar dolar oldu (Beklentimiz: 7,65 milyar dolar). Ticaret açığında bu kadar güçlü bir artış ise en son Nisan 2013’te yaşanmıştı. Mayıs ayının etkisiyle yıllık dış ticaret açığı da 59 milyar doların üzerine çıkarak 13 ayın zirvesine tırmanmış oldu. Yılın geri kalanında da açığın artış ivmesini koruyarak, yıl sonunda 62 milyar dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.

 

Mayıs’ta dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, altın ihracatının katkısının 590 milyon dolar ile bir önceki yılki 1,106 milyar dolar seviyesinin altında kaldığını görüyoruz. İhracattaki zayıf seyrin aksine, altın ithalatında ise güçlü yükseliş sürüyor. 2016 Mayıs’ta 601 milyon dolar olan gerçekleşmenin bu yıl 2,143 milyar dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. İlk beş aydaki toplam 6 milyar dolar ise bir önceki yılın yaklaşık 4 katına yaklaşmış durumda. Bu şekilde, altın dengesindeki süregelen bozulmanın dış ticaret dengesindeki açılmanın da önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

Petrol fiyatlarındaki ılımlı toparlanma ise enerji faturamızı genişletmeyi sürdürüyor. Geçen yılın Mayıs ayında 2,12 milyar dolar seviyesinde olan enerji ithalatı bu yıl %38’lik artış ile 2,93 milyar dolar seviyesine ulaştı. Fiyatlardaki artış kadar ithal ettiğimiz miktardaki yıllık %22,9’luk artış da enerji faturamızdaki artışı destekliyor. Diğer taraftan, petrol fiyatlarında tekrar beliren aşağı yönlü baskının kalıcı olması durumunda enerji dengemizi olumlu yönde etkileyecektir.

 

Mayıs’ta ekonomik grup sınıflandırmasında; sermaye mallarının ihracatında yıllık %46,8, tüketim malı ihracatında %15,8 ve hammadde ihracatında ise %2,7’lik artış görüldü. İthalat tarafında ise, ara mal ithalatındaki yıllık %35,8’lik artış sevindirici olsa da, sermaye mallarında görülen %17,3’lük düşüş ekonomik görünümümüz açısından olumsuz tablo çizdi. Sektörel bazda ise, motorlu kara taşıtlarının ihracatında görülen yıllık %31,7’lik artış büyümeye önemli bir destekleyici olarak dikkat çekiyor. Ancak, hava taşıtlarındaki %785’lik ihracat artışı tek seferlik bir destek gibi gözüküyor.

 

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı ise, 2016 Mayıs’ta %48,5 iken, 2017 Mayıs’ta %45’e geriledi. Ayrıca, AB’ye yapılan euro bazlı ihracat yıllık %6,7’lik yükselişle ivme kaybetti (Nisan 2017: %7,9). Ülke bazında ise BAE’ye yapılan ihracattaki %185’lik artış dikkat çekici gözüküyor.

 

Son olarak, geçen yılın Mayıs ayında %70,4 olan ihracat/ithalat oranının bu yıl %65,1’e gerilemiş olduğunu görüyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.