Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
29.06.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Mayıs ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Nisan ayında yıllık %18,10 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış, Mayıs ayında %16,27 seviyesine geriledi.

 

Mayıs ayı verileri içerisinde öne çıkan hususlar;

 

- 2016 yılında %76 seviyesinde azalan Rusya’dan gelen turist sayısı Mayıs ayı içerisinde yıllık %1384 artarak 2015 yılının aynı dönemindeki seviyesinin üzerine çıkarak 608.472’ye yükseldi (2015: 501.196).

 

- 2017 Nisan ayında yıllık bazda %6,7 artış kaydeden Alman turist sayısı Mayıs ayında yıllık %31 azalarak 2015 yılı Mayıs ayı verisinin de altına geriledi (2017: 295.007, 2015: 623.685).

 

- İngiltere’den gelen turist sayısı Mayıs ayında yıllık %14,2 gerilerken, Gürcistan’dan gelen turist sayısı yıllık bazda %2,8 artış gösterdi.

 

- Nisan ayında yıllık %2,4 gerçekleşen Avrupa’dan gelen turist sayısındaki gerileme, Mayıs ayında artarak %19,8 seviyesine yükseldi.

 

2016 Mayıs ayında %35’lik azalış kaydeden toplam yabancı turist sayısında 2017 Mayıs ayında gerçekleşen yıllık %16’lık artışın yıllık baz etkisi kaynaklı olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda artış olumlu olarak gözükse de, Nisan ayında gerçekleşen artış seviyesinin Mayıs ayında yakalanmadığını söyleyebiliriz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.