Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
15.06.2017

Enflasyon seviyesi ve küresel risk algılaması, sıkı duruşun korunmasına neden oluyor

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, genel beklentiye uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında, bir haftalık repo ihale faiz oranı %8 seviyesinde, kur volatilitesini azaltmak için önemli bir politika aracı olarak kullanılan geç likidite penceresi faiz oranı da %12,25’te aynen bırakılmış oldu.

 

Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler (kurdaki değer kazancı, petrol fiyatlarındaki düşüş gibi) ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltme gibi rahatlatıcı gelişmelerin, önceki toplantıda öne çıkan ‘para politikasındaki sıkılaştırmanın güçlendirilmesi’ duruşunun ılımlı olarak yumuşatılmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu doğrultuda, özellikle FED’in bilanço küçültülmesi programıyla güveni artırmaya çalıştığı normalleşme duruşunun küresel risk algılaması üzerinde neden olabileceği belirsizlikler karşısında, enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme gözlenene kadar, para politikasında araç çeşitliliğinin kullanılarak sıkı duruşun korunmasını bekliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.