Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
12.06.2017

Net hata noksan kaleminde yılın rekor açığı

 

Cari işlemler dengesi, Nisan ayında 3,35 milyar dolar olan beklentilerimizin hafif üzerinde 3,61 milyar dolar açık verdi (Nisan 2016: -3,07 milyar dolar). Böylece, yıllık cari açık, Mart sonundaki 32,7 milyar dolardan 33,2 milyar dolara yükseldi. Yıllık dengedeki yükseliş eğiliminin takip eden dönemde hızlanarak yıl sonunda 35 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

 

Ayrıntılara bakıldığında, cari açıktaki bozulmaya beklendiği gibi dış ticaret dengesinin katkı verdiği görülüyor. 3,53 milyar dolarlık dış ticaret açığında geçen yıla göre %19’luk genişleme hakim. Nisan’da ihracat rakamında %8,2 artarken, geçen yılın aynı ayından 766 milyon dolar yüksek seyreden altın ithalatının olumsuz etkisiyle ithalat rakamında %10,2’lik yükseliş görülüyor.

 

Büyümede ivmelenmeyi ve enerji maliyetindeki düşüşün azalan katkısını dikkate aldığımızda, cari açıkta ılımlı genişleme trendinin devam etmesini bekliyoruz. Sermaye girişini ise, gelişmiş ülke merkez bankalarının destekleyici duruşlarını ne kadar süre daha devam ettireceği belirleyecektir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.