Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
12.06.2017

Güçlenen büyüme görünümü

 

Türkiye ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %5’lik güçlü büyüme göstererek, %4,3’lük iyimser tahminimizin de üzerinde gerçekleşti (ortalama piyasa beklentisi %3,8). Böylece, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %1,3’lük daralmanın ardından, son çeyrekte %3,5’lik büyüme ile toparlanma sürecine giren ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde de gücünü artırmış oldu. İkinci çeyreğe ait öncü veriler de, bu momentumun korunabileceği yönünde. Yılın ilk yarısına dair bu olumlu görünüm karşısında, bu yıla ait büyüme tahminimizi %3,4’ten %3,9’a revize ediyoruz.

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre, 2014 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren 8 çeyrek aralıksız büyüdükten sonra geçen yılın üçüncü çeyreğinde daralan ekonomi, son çeyrekte %3,4’lük artışın ardından, bu yılın ilk çeyreğindeki %1,4’lük artışla da büyüme trendini teyid etmiş oldu.

 

Gerek sanayi kesiminin üretim verilerine göre sunduğu daha güçlü katma değer artışı, gerekse de maliye politikası desteğinin olumlu etkilerinin gözlenmeye başlamasıyla, büyüme görünümünün yıl başındaki tahminlere göre daha iyimser bir seviyede tamamlayacağını görüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.