Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.06.2017

Dayanıklı tüketimden sanayi üretimine önemli destek

 

Sanayi üretimi Nisan ayında, hem düzeltilmemiş hem de düzeltilmiş verilerde güçlü geldi. Yıllık değişim takvim etkileri arındırıldığında %6,7 (bizim beklentimiz %3,5; ortalama piyasa beklentisi de %3,7 idi). Geçen yılın Ekim ayından itibaren %1-2 bandına sıkışmış olduğu düşünülecek olursa oldukça yüksek bir oran. Ancak, vergi indirimerine bağlı olarak dayanıklı tüketim mallarındaki %16,2’lik artışın etkisini göz ardı etmemek gerekiyor. Nitekim, üretimin ana bileşeni olan ara malları üretimindeki artış %2,2 ile sınırlı. Öte yandan, yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları üretimindeki %24,7’lik yükseliş, özellikle orta vadeli büyüme dengeleri açısından sevindirici.

 

Nisan üretim verisinin sektörel detaylarında ise, petrol üretimi, elektronik ürünler, otomotiv ve mobilya üretim artışını destekleyenler olarak belirirken; tekstil-giyim, kimya ve inşaat sınırlı aktivite ile dikkat çekiyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.