Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.06.2017

Yıllık enflasyonda düşüş belirginleşecek; ancak yıl sonuna kadar ‘tek hane’ zor

 

Mayıs ayında TÜFE %0,45’lik artış göstererek (%0,35 düzeyindeki ortalama piyasa beklentisinin üzerinde ancak %0,62’lik beklentimizin altında), yıllık enflasyonun Nisan ayında %11,87’lik tepe düzeyinden Mayıs ayında %11,72’ye ılımlı da olsa geri gelmesini sağladı. Hem güçlü baz etkisi hem de TL’deki değer kazancını göz önüne aldığımızda, yıllık enflasyondaki düşüşün önümüzdeki aylarda daha belirginleşmesini bekliyoruz. Ancak, yılın son ayına kadar iki haneli seviyelerde kalacağını, son aydan itibaren tek haneli seviyeye gerileyebileceğini düşünüyoruz. Yıl sonuna ait %9’luk enflasyon tahminimizi de koruyoruz (2018 sonuna ait tahminimiz %7,5.

 

Mayıs ayında fiyat gelişiminin detaylarında, gıda enflasyonunun baskısının devam ettiğini izliyoruz. Hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda fiyatları yıllık bazda geçen yılın sonundan itibaren yükselişte.

 

Enflasyon görünümünde kalıcı bir iyileşme gözlenene kadar, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.