Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.06.2017

İTO verileri gıda enflasyonunda yukarı yönlü riskleri işaret ediyor

 

İTO’nun Mayıs ücretliler geçinme endeksinde kaydedilen %0,33’lük aylık artış, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen %0,11’lik düşüşün üzerinde gerçekleşerek yıllık rakamı %9,53’e çekti. Son üç yılın Mayıs gerçekleşmelerine bakıldığında, TUIK’in açıkladığı rakamların İTO’ya kıyasla daha yüksek açıklandığı görülüyor. Bundan dolayı, Pazartesi günü açıklanacak Mayıs TÜFE enflasyonuna ait yukarı yönlü risklerin gündemimizde kalmayı sürdürdüğünü paylaşabiliriz. Bizim beklentimiz %0,62, ortalama piyasa beklentisi ise %0,45’lik artış yönünde.

 

İTO endeksinin alt bölümlerinde, taze sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşün geçen yılın hayli altında kaldığı görülüyor. Ayrıca; ekmek, et, balık, kümes hayvanları ile süt mamüllerindeki hareketlerin de gıda fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskısı var. Böylece, Ramazan ayının da etkisiyle gıda fiyatlarındaki düşüşün %0,74 ile geçen yılki %1,82’lik düşüşün karşısında sınırlı kaldığı görülüyor. Bundan dolayı, TUIK’in verilerinde de hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda gruplarındaki düşüşlerin Mayıs’ta sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.

 

Ayrıca İTO verileri, vergi indirimlerinin etkisiyle bir süredir gerileme gösteren ev eşya grubu fiyatlarının kurun olumsuz etkisiyle Mayıs’ta yukarı yönlü sürpriz yapabileceğini işaret ediyor. Kültür ve eğitim harcamaları da mevsim normallerinin üzerinde. Diğer yandan ise giyim ve sağlık harcamaları ılımlı seyrederken, konut harcamalarında düşüş takip ediliyor.

 

Sonuç olarak, yıllık TÜFE’nin Nisan’daki %11,87 seviyesinden Mayıs’ta %11,92 seviyesine yükselişini sürdürerek tepe yapmasını; ancak yılı %9 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.