Ekonomik Değerlendirme
22.05.2017

Maliye Politikaları Değerlendirme Çalıştayı’ndan Notlar

Geçen hafta bizim de katıldığımız ve Maliye Bakanımız Sn. Naci Ağbal ile Gelirler Politikası biriminden üst düzey yöneticilerin önderliğinde gerçekleşen "Maliye Politikaları Değerlendirme Çalıştayı" konulu toplantıdan öne çıkan noktaları aşağıdaki şekilde paylaşıyoruz.

Yapılan sunumda önemli bir yeri olan Bütçe Görünümü ile ilgili olarak, geçen yılın son çeyreğinde açıklanan 2017-2019 OVP hedflerinde bu yılın Eylül ayına kadar herhangi bir revizyon gündemde değil.

• Bu yıl için 46,9 milyar TL olarak öngörülen bütçe açığının, büyümeye destek ek canlandırma teşvik programı, yatırımlar, savunma güvenlik ve Varlık Fonu kaynaklı temettü gelirleri devri unsurları doğrultusunda (diğer taraftan yapılandırma gelirleri, kur ve fiyatlarda artış ve TCMB temettü gelirlerinin bütçe açığını azaltıcı olumlu etkilerinin de dikkate alınmasıyla), en kötü senaryoda 61,1 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülüyor. Milli gelire oranla, ek teşviklerin bütçeye yükü, daha önceden %0,74 olarak öngörülürken; son tahminlerde %0,39 seviyesinde. Bunda da, dört aylık gerçekleşmelerin bütçedeki yükünün tahminlerin altında kalmış olması etkili.

Bütçe öngörülerinin yeniden şekillenmesinde, büyüme öngörüsü %4,4’lük hedefin biraz altında şekilleniyor.

4 aylık bütçe gerçekleşmesinin geçen yılın aynı dönemine göre işaret ettiği olumsuz performansın Mayıs ayından itibaren, gerek gelirlerde artış gerekse de faiz dışı giderlerde yavaşlamayla, hafiflemesi bekleniyor. Nitekim, faiz dışı harcamalarda dört ayda gözlenen yıllık bazda %23,4’lük artışın yıl sonuna gelindiğinde %14,5’e gerileyeceği; vergi gelirlerindeki %12,6’lık yıllık artışın da %17,5’e yükseleceği tahmin ediliyor. Geçen yılın dört ayında 5,4 milyar TL fazla veren bütçe dengesinde bu yılın aynı dönemindeki 17,9 milyar TL’lik açığın da, geçici ve ötelenmiş harcamalar dışlandığında, düzeltilmiş olarak 2,6 milyar TL’ye indiği vurgulanıyor. Özetle, bütçe açığında bu yıl oluşan bozulmanın geçici ve yatırımlar gibi selektif harcama artışı kaynaklı olduğu; diğer taraftan büyümede toparlanmayla gelirlerde kalıcı iyileşme gözlendiği dile getiriliyor.

4 aylık gerçekleşmeler, İşsizlik Fonu’ndan öngörülen harcamanın tahminlerin altında kalacağına işaret ediyor.

Gıda Komitesi çalışmalarıyla ilgili olarak ise, dış ticaret politikasında yeterli uyumun olmaması bunun da fiyatlar üzerinde baskı yaratması nedeniyle, öncelikle bu alandaki kararlara odaklanılacak. Arz kısıtlarını ortadan kaldıracak, yeri geldiğinde de ihracatta kısıtlamalar getirecek kararlar görebileceğiz. Orta vadede ise, tedarik zinciriyle ilgili olarak, üreticinin pazara ulaşmasını kolaylaştırıcı ve perakende sektöründe maliyetleri azaltıcı destekler gündemde.

Özetle maliye politikaları değerlendirme toplantısında, mali disiplin ve bütçe dengesi hassasiyetinden vazgeçmenin mümkün olmadığı vurgusu ön plandaydı. Ancak, bütçe disiplini takip edilirken, gerekmesi durumunda büyüme görünümünü destekleyici ilave tedbirler de değerlendirilecek. Mevcut koşullarda ise, ilave karar ihtiyacının sözkonusu olmadığı belirtiliyor. Vergi artışı ise ilave tedbirler kapsamında düşünülmüyor.

Bütçe dengesinde dört aylık dönemde gözlenen bozulmanın ise karamsarlığa neden olmaması, önümüzdeki dönemde, vergi gelirlerinde artış ve yılın ilk aylarında yoğunlaşan faiz dışı harcamalarda yavaşlamayla, iyileşmenin gözleneceği vurgulanıyor.

harcamalarda yavaşlamayla, iyileşmenin gözleneceği vurgulanıyor.

Reformlar tarafında ise, hem kısa hem de orta vadede canlandırma süreci devam edecek. Kısa vadede; kıdem tazminat, işgücü uyumsuzluklarından kaynaklanan maliyetleri indirme, üretim, finansal piyasalar, gelir vergisi reformları gündemdeü görünüyor. Ayrıca, eğitim, kamu yönetimi, kamu maliyesi, mikro ve sektörel dönüşüm, yargı reformları da ekonomi yönetiminin ajandasında bulunuyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.