Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.05.2017

Yıllık cari açık, ihracatın desteği ile geriledi

Aralık ayından bu yana yükseliş trendi gösteren yıllık cari açık, Mart ayında bu trendi kırarak, 33,7 milyar dolardan 33 milyar dolara çekildi. Aylık bazda ise, geçen yılın Mart ayında 3,72 milyar dolar düzeyinde olan cari açık, bu yılın aynı döneminde beklentilerimiz doğrultusunda 3,06 milyar dolara geriledi (beklentimiz 3,1 milyar dolar idi). Ancak, çeyreklik bazda halen geçen seneki seviyesinin %5,2 üzerinde olan açığın bu ivmesini koruyarak, yıl sonunu 35 milyar dolar seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

Mart ayı cari denge gelişiminde, turizm gelirlerindeki zayıflığın halen sürdüğünü görüyoruz (Mart ayında yıllık %17,7 düşüş, üç aylık gelirlerde ise yıllık %16,4’lük gerileme). Ayrıca, doğrudan yatırımlara ait kar transferleri Mart’ta da yüksek seviyede kaldı. Trasferler, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %40,1 artış ile 594 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Faiz gelirleri geçen seneye göre düşük seyrederken, faiz giderleri ise yıllık %27,4 yükselişte.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımlarda geçen seneye göre %25,5 oranında artış mevcut. Böylece, Mart’ta 1,2 milyar dolarlık katkı gösteren kalem, ilk üç ayda 2 milyar dolar destek vermiş durumda. Portföy yatırımlarında da tahvil/bono piyasasına 2,3 milyar dolarlık giriş sözkonusu. Hisse senedi tarafında ise geçen iki ayın tersine sınırlı da olsa çıkış var. Kısa vadeli ticari kredilerde ise ‘net borç alıcı’ konumuna geçiş izleniyor.

Son olarak, resmi rezervlerin Mart ayında 2,5 milyar dolar gibi önemli miktarda eridiğini görüyoruz (Üç aylık periyotta ise 4 milyar dolar azalış sözkonusu). Ayrıca, TCMB’nin haftalık verilerinden, rezervlerdeki düşüşün Nisan ayında da devam edeceğini öngörebiliriz. Net hata noksan kalemi ise 1,1 milyar dolarlık “eksi” ile yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.