Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.05.2017

İlk çeyrekte de %3-4 bandında büyüme oranı yakalanabilir

Sanayi üretiminin arındırılmamış verilerinde yıllık değişim oranındaki dalgalanmalar devam ediyor. Yıl başından itibaren hem ‘eksi’ hem de ‘artı’ bölgede yer alan düzeltilmemiş endeksteki yıllık değişim Mart ayında %2,8 olarak gerçekleşti (bir önceki ay %-1,7 idi; Mart beklentimiz ise %2,3 idi).

Diğer taraftan, takvim etkilerinden arındırılmış verilerin yıllık değişimi, geçen yılın Ekim ayından itibaren %1-2 bandında artış şeklinde göreceli olarak daha istikrarlı görünümünü koruyor. Mart ayındaki yıllık değişim de beklentilerin üzerinde ve %2,8’lik artış yönünde.

Böylece, üç aylık dönemde sanayi üretimindeki yıllık artış %1,8 seviyesinde (düzeltilmiş verilerde %2,2). Hizmetler sektöründeki büyüme, özellikle baz etkisinin de desteğiyle, daha yüksek seviyede oluşacaktır. Bu durumda, ilk tahminlerimize göre, ilk çeyrek büyümesinin %3-4 bandında oluşabileceğini düşünüyoruz. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan %1,3’lük daralmadan sonra, son çeyrekte de %3,5’lik büyüme elde edilmişti.

Sanayinin üretim ve büyüme verileri altındaki katma değer gelişimi arasında ikinci lehine oluşan farklılığı göz önüne aldığımızda, tüm yıl için %3,4’lük büyüme tahminimizi korumaya devam ediyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.