Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.05.2017

Enflasyon: Yıllık enflasyon tepe yapmış olabilir

Nisan ayında TÜFE %1,31’lik artış göstererek (%1,26’lık beklentimize yakın olarak), yıllık enflasyondaki yükselişin devam etmesine ve %11,87’ye ulaşmasına neden oldu. Böylece, geçen yılın Kasım ayında %7’ye kadar gerileyen yıllık enflasyon, beş aylık dönemde 4,9 puanlık ciddi bir artış göstermiş oldu. Gerek gecikmeli kur etkisinde gözlenen yavaşlama gerekse de düşük baz etkisinin azalmasına bağlı olarak, yıllık enflasyonun Mayıs ayından itibaren ılımlı bir düşüş trendine gireceği; destekleyici koşulların sağlanması durumunda da, yılın ikinci yarısından itibaren düşüşün belirginleşebileceğine dair öngörümüzü ve yıl sonuna ait %9’luk enflasyon tahminimizi koruyoruz (2018 sonuna ait tahminimiz %7,5).

Enflasyonun temel dinamikleri açısından çekirdek enflasyon göstergeleri ise yüksek seyrini koruyor. ‘C’ göstergesinde, Mart’taki %9,46’dan Nisan’da %9,42’ye oldukça sınırlı bir gerileme sözkonusu. Baz etkisini de dikkate aldığımızda, çekirdek enflasyondaki gerilemenin manşet enflasyona göre daha yavaş gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Enflasyon görünümünde kalıcı bir iyileşme gözlenene kadar, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.