Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
28.04.2017

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Mart ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Şubat ayında yıllık %6,51 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüş, Mart ayında %3,96 seviyesine geriledi.

Mart ayı içerisinde en fazla dikkat çeken husus; 2016 yılında %76 seviyesinde azalan Rusya’dan gelen turist sayısının Mart ayı içerisinde yıllık %145 artarak 2015 yılının aynı dönemindeki seviyesinin üzerine çıkarak 58.654’e yükselmiş olması (2015: 58.338). Öte yandan, 2016 yılının tamamında %31,1 gerileyen toplam Avrupa’dan gelen turist sayısı ise Şubat ayında yıllık %19 azalmıştı. Mart ayında ise yıllık %25 azalış göstererek gerileme hızını artırdı ve zayıf görünümünü devam ettirdi. Avrupa özelinde, Almanya’dan gelen turist sayısında gerçekleşen yıllık %43,65’lik gerilemeye rağmen, Bulgaristan’dan gelen turist sayısının yıllık bazda %12,43 artış göstermesi düşüşü sınırlandırdı.

Mevsimsellik açısından yılın ilk üç ayının zayıf veriler görülen sezonun içerisinde olmasına rağmen azalıştaki gerileme olumlu görünüm çiziyor. Bu yılın tamamına ait görünüm ise Nisan ve Mayıs aylarındaki rakamlar ile daha da belirgin hale gelecek.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.