Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
28.04.2017

Enflasyon öngörüsü tekrar yukarı çekiliyor

TCMB’nin yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda,  2017 ve 2018 enflasyon hedefleri sırasıyla %8,0’dan %8,5’e ve %6,0’dan %6,4’e beklediğimiz gibi tekrar yukarı çekildi (HLY Tahmin: %9,0 ve %7,5). Hatırlanacağı üzere, yılın başında açıklanan ilk Üç Aylık Enflasyon Raporunda, sözkonusu tahminler sırasıyla %6,5’ten %8,0’a ve %5,0’dan %6,0’a belirgin bir şekilde yukarı yönde revize edilmişti.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, geçen yılın üçüncü çeyreğinde gözlenen yavaşlamanın geçici olduğu; son çeyrekten itibaren ılımlı toparlanma gözlendiği ve bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren toparlanmanın güç kazanacağı tahmin ediliyor.

Para politikasında ise, enflasyon görünümüne dair temkinlilikle, sıkı para politikasının korunduğunu izliyoruz. Enflasyonda kalıcı bir düşüş gözlenene kadar sıkı duruş korunacak; hatta ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaşma da gündemde tutuluyor. Mevcut küresel koşullar altında da,  sıkı duruşun araç çeşitliliği ve likidite yönetimiyle sürdürüleceğini görüyoruz.

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.