Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
28.04.2017

Altın ithalatındaki artış trendi sürüyor

TUIK’in açıkladığı Mart ayı Dış Ticaret verilerine göre, ihracat yıllık %13,6 artarak 14,5 milyar dolar ile 3 yılın zirvesine gelirken, ithalat %6,9’luk artışla 19,0 milyar dolar oldu. Böylece, dış ticaret açığı geçen yıla göre %10,3 azalarak beklentilerimiz doğrultusunda 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yıllık dış ticaret açığı, geçen aya göre 500 milyon dolar gerileyerek 56,4 milyar dolara çekilse de, açığın yıl sonunda 62 milyar dolar seviyesinde olmasını bekliyoruz.

Mart’ta dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, altın ihracatının katkısının azalarak devam ettiğini görüyoruz. 2016 yılının Ocak-Mart döneminde 2,7 milyar dolar katkı sağlayan altın ihracatı, bu yılın ilk üç ayında 1,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak, altın ithalatında 2016’nın Mart ayında 262 milyon dolar olan gerçekleşmenin bu yıl 1,39 milyar dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. İlk üç aydaki toplam rakam ise neredeyse bir önceki yılın 4 katına erişmiş durumda. Bundan dolayı, altın hariç kümülatif ticaret dengesine baktığımızda daha belirgin bir iyileşme hakim görünüyor.

Petrol fiyatlarındaki ılımlı toparlanmaya bağlı olarak, 2016’nın son çeyreğinde başlayan enerji dengesindeki bozulmanın da sürdüğü izleniyor. Geçen yılın Mart ayında 2,2 milyar dolar seviyesinde olan enerji ithalatı bu yıl %31,2’lik artış ile 2,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylece, yılın ilk çeyreğindeki enerji faturasının geçen yılın aynı dönemine göre %32,7 arttığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde, petrol üreticisi ülkelerin alacağı arz yönlü kararlar dış ticaret dengemiz üzerinde belirleyici olacaktır.

Ekonomik grup sınıflandırmasında; sermaye, ham madde ve tüketim mallarının Mart ayındaki ihracatında ortalama yıllık %15 civarında görülen yükseliş sevindirici olmakla beraber, ham madde ithalatındaki %22’lik artış hariç diğer mal gruplarında düşüşler dikkat çekiyor. Özellikle motorlu kara taşıtlarının ihracatında görülen yıllık %35’lik artış ekonomimiz görünümü açısından güzel sinyaller veriyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı ise 2016’nın Mart ayında %49,1 iken, 2017 Mart ayında %46,7’ye düştü. AB’ye yapılan euro bazlı ihracatın geçen yıla göre %7,3 artsa da hızının yavaşladığını görüyoruz. Ancak, Çin’den ithalatımızın yıllık %22’lik düşüşüne bağlı olarak Almanya’nın en çok ithalat yaptığımız ülke konumuna geldiğini takip ediyoruz.

Son olarak, geçen yılın Mart ayında %71,8 olan ihracat/ithalat oranı bu yıl %76,3’e yükselmiş görülüyor. Ekonomimizdeki ılımlı toparlanma doğrultusunda, oranın önümüzdeki dönemde de %70’in üzerinde kalmasını bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.