Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
26.04.2017

Geç likidite penceresiyle güçlenen sıkı duruş

TCMB bugünkü PPK toplantısında, politika faiz göstergelerinden faiz koridoru ve bir haftalık repo ihale faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmezken; kur volatilitesini azaltmak için önemli bir politika aracı olarak öne çıkan geç likidite penceresi (GLP) faiz oranında 0,50 puanlık bir artış gerçekleştirdi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında ve bir haftalık repo ihale faiz oranı da %8 seviyesinde kalırken; GLP faiz oranı %12,25’e yükselmiş oldu.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak ise, son dönemde öncü göstergelerin de teyid ettiği üzere, iç talepte kısmi bir iyileşmeye vurgu yapılıyor. Ancak, iç talepteki toparlanmanın ılımlı olmasının, enflasyon görünümü açısından bir tehdit oluşturmadığını eklemek isteriz.

Küresel koşulların destekleyici yönde olması, TCMB’nin para politikası araçlarını kullanmada manevra alanını geniş tutmaya devam ediyor. Enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme gözlenene kadar, para politikasında araç çeşitliliğinin kullanılarak sıkı duruşun korunmasını bekliyoruz.

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.