Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.04.2017

Yıllık cari açıkta ılımlı artış devam ediyor

Cari açıkta bu yıl için öngördüğümüz ılımlı artış trendi yılın ikinci ayında da korundu. Geçen yılın Şubat ayında 1,96 milyar dolar düzeyinde sınırlı kalan aylık cari açık, bu yılın aynı döneminde 2,53 milyar dolara yükseldi (beklentimiz 2,6 milyar dolar idi). Böylece, geçen yılı 32,6 milyar dolar ile tamamlayan yıllık açık, bu yılın ikinci ayı sonunda 33,7 milyar dolara çıktı. Geçen yılın ılımlı aylık açık verilerini göz önüne aldığımızda da, yıllık açığın ilk yarı bitmeden 35-36 milyar dolar civarına ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, iç talepteki temkinlilik nedeniyle, 2017 sonu tahminimizi 35 milyar dolar seviyesinde tutuyoruz.

Cari dengede Şubat ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıflığın devam ettiğini (iki aylık gelirlerde yıllık %15,3’lük gerileme; 2016 yılında %29,6’lık düşüş), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinin sürdüğünü (iki ayda 352 milyon dolar; geçen yılın tamamında 2,9 milyar dolarlık çıkış), faiz giderlerinin yılın ilk ayının aksine tekrar bir önceki yılın aynı döneminin üzerine çıktığını görüyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı azalarak devam ediyor (iki ayda 631 milyon dolar; 2016: 9,1 milyar dolar; 2015: 12,5 milyar dolar); tahvil/bono ve hisse piyasalarında sınırlı da olsa giriş sözkonusu; 1,25 milyar dolar tutarında Euro tahvil ihracı gözleniyor; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatları yılın ilk ayının aksine azalma gösteriyor; bankaların uzun vadeli net borçlanması ‘eksi’de kalırken, reel sektörün ‘artı’ya geçiyor; ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredileri ise ‘net borç ödeyici’ konumunda.

Cari ve finansman dengelerinin birbirine yakın hareketleriyle, resmi rezervlerin Şubat ayında 576 milyon dolar arttığını izliyoruz (Ocak ayında 2,055 milyar dolarlık azalış sözkonusuydu. TCMB’nin haftalık verilerinden rezervlerde ılımlı da olsa tekrar düşüşün gerçekleştiğini izliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.