Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
10.04.2017

Sanayinin üretim ve katma değeri arasındaki fark belirginleşiyor

Sanayi üretiminin arındırılmamış verilerinde yıllık değişim oranındaki dalgalanmalar devam ediyor. Ocak ayında kaydedilen %4,2’lik artışın ardından, Şubat ayında sürpriz bir şekilde %1,7’lik düşüş olduğunu görüyoruz (beklentimiz %2,0’lık artış; ortalama piyasa beklentisi de %2,0-2,5’lik artış şeklindeydi).

Diğer taraftan, takvim etkilerinden arındırılmış verilerin yıllık değişimi, geçen yılın Ekim ayından itibaren %1-2 bandında artış şeklinde göreceli olarak daha istikrarlı bir görünüm veriyor. Şubat ayındaki yıllık değişim de beklentilerin altında kalmakla birlikte %1’lik artış yönünde.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında ise %0,4’lük sınırlı bir düşüş sözkonusu.

Her ne kadar sanayi üretim verileri büyümede aşağı yönlü risklere işaret ediyor olsa da, üretim ve büyüme altındaki sanayinin katma değer değişimi arasındaki önemli ayrışmayı düşündüğümüzde (ikinci lehine), bu yıla ait %3,4’lük büyüme tahminimizi koruyoruz.

Şubat verisine detaylı olarak bakacak olursak, mal grubu bazında, ana bileşenlerden olan ara ve dayanıklı tüketim malları üretimi destekleyici bir görünüm sunarken; yatırım eğilimini gösteren sermaye mallarında önemli bir gerileme sözkonusu. Büyümenin orta vadeli görünümü açısından zayıf yatırım ortamı endişeleri canlı tutuyor.

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerine girdi yaratması ve desteklemesi açısından önemli olan kimya sektörü ve otomotiv zayıf bir görünüm sunarken; inşaat sektöründe toparlanma dikkat çekiyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.