Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.04.2017

Enflasyon: Gıda fiyatlarının baskısı ve kur etkisi devam ediyor

Yıllık enflasyondaki hızlı yükseliş yılın üçüncü ayında da devam ediyor. Geçen yılın Kasım ayında %7’ye kadar gerileyen yıllık enflasyon, bu yılın Mart sonunda %11,29’a ulaşmış durumda. Aylık enflasyon oranı da %1,02 ile, hem bizim tahminimiz olan %0,46’nın hem de ortalama piyasa beklentisi olan %0,57’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Nisan ayına ait zayıf baz etkisini de göz önüne aldığımızda, Nisan ayında yıllık enflasyonun bu ay sonunda %12 seviyesine yaklaşması mümkün görünüyor. Takip eden dönemde, ancak kur istikrarı ve gıda fiyatlarına yönelik ılımlı seyir durumunda, yıllık enflasyonun tekrar inişe geçtiğini görebileceğiz. Mevcut durumda, yıl sonuna ait %9 seviyesindeki tahminimizi koruyoruz.

Enflasyonun temel dinamikleri açısından çekirdek enflasyon göstergeleri de yükseliş trendini koruyor. ‘C’ göstergesinde Mart sonunda %9,46’ya ulaşılmış durumda. Geçen yılın Kasım sonunda %6,99’a kadar gerileme kaydedilmişti. Nisan-Mayıs döneminde baz etkisine bağlı olarak yıllık enflasyondaki yükseliş hız kesebilir.

Enflasyon görünümünde devam eden riskler karşısında, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.