Ekonomik Değerlendirme -Büyüme
31.03.2017

Yeniden büyüme oranına dönüş

Türkiye ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %3,5 büyüyerek, %3,6 düzeyindeki tahminimize oldukça yakın ancak %2,3 seviyesindeki ortalama piyasa beklentisine göre iyimser bir tablo sundu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre, 8 çeyrek aralıksız büyüdükten sonra geçen yılın üçüncü çeyreğinde daralan ekonomi, son çeyrekte %3,8’lik artışla yine büyüme trendine girmiş görünüyor.

Büyüme verilerinde önceki çeyreklere dair yapılan yukarı revizyonlar doğrultusunda da, 2016 büyüme oranı %2,9 seviyesinde gerçekleşti (beklentimiz %2,6; ortalama piyasa beklentisi %2,2 idi). 2015 büyüme oranı ise %6,1’de değişmeden kaldı. 2017 büyüme tahminimizi, aşağı yönlü riskler bulunmakla birlikte, %3,4 seviyesinde tutuyoruz.

Büyüme verilerine sektörel bazda bakıldığında, hava koşullarının olumsuz bir görünüm sunmamasına karşın, tarım sektörünün geçen yılın tümünde %4,1’lik düşüşle büyümeyi zayıflatıcı bir etki yarattığı izleniyor. Bu yıl için baz etkisini de düşündüğümüzde, büyümeyi destekleyici tarafta yer almasını bekleyebiliriz.

2016 yılında %4,5 büyüyen sanayi kesimi ise, büyümenin lokomotifi olma özelliğini koruyor. Dikkat  çekici bir gelişme olarak, sanayi üretimi verileriyle büyümenin altındaki sanayinin katma değer  verileri arasındaki farklılık belirginleşiyor. Üretim verilerinden daha güçlü bir katma değer artışı mevcut. Önümüzdeki dönemde üretim verilerinde de yukarı yönlü bir revizyon görebiliriz.

Hizmetler ise sanayi kesimine göre daha ılımlı olmakla birlikte %3,3’lük artış ile büyümeyi destekleyici diğer bir unsur. İnşaat ve finans sektörleri öne çıkan hizmetler arasında.

Harcama grupları bazında ise, özel sektör tüketim harcamaları üçüncü çeyrekteki düşüşten sonra son çeyrekte önemli bir artış gösterirken; kamu tüketim harcamalarında tersi durum sözkonusu. Yatırım harcamalarındaki toparlanma ise ılımlı düzeyde. Net dış talep ise yine ‘eksi’ bölgede. Bu yıl da, ekonomide ciddi bir yavaşlama olmadığı sürece, dış talepte benzer görünüm beklenebilir.

Geçen yılın 3Ç’te görülen daralmaya karşın (daralma oranı %1,8’den %1,3’e revize edildi), beklentimiz doğrultusunda, maliye politikasının artan desteği, sektörel teşvikler ve güven ortamında normalleşme yönünde ilerleme sayesinde, son çeyrekten itibaren tekrar büyüme oranlarına dönüldüğünü izliyoruz. Ancak, hala aşağı yönlü riskler taşıyan küresel ekonomi ve iç politik belirsizlikler nedeniyle, potansiyelin altında büyüme ortamının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.