Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
31.03.2017

Altın ithalatındaki artış dikkat çekiyor

Dış ticaret açığı, Şubat’ta geçen yıla göre %15 artarak 3,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İlk iki aylık döneme baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre %12,7’lik artış görüyoruz. İhracat Şubat’ta yıllık %1,9 düşüş ile 12,1 milyar dolar seviyesinde, ithalat ise %1,6 artış ile 15,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece, yıllık dış ticaret açığı bu yılın ikinci ayında 56,97 milyar dolara yükselirken; açığın yıl sonunda 62 milyar dolara genişlemesini sürdürmesini bekliyoruz.

Şubat’ta dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, altın ihracatının azalsa da katkısının devam ettiğini izliyoruz. 2016 yılının Ocak-Şubat döneminde 2,2 milyar dolar katkı sağlayan altın ihracatı, bu yılın ilk iki ayında 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ancak, altın ithalatında geçen yılın Şubat ayında 332 milyon dolar olan gerçekleşmenin bu yıl 903 milyon dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. İlk iki aydaki toplam artış ise %160 gibi önemli bir rakama ulaştı.

Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak geçen yılın son çeyreğinden itibaren enerji faturasında yükseliş gözlenmişti. Geçen yılın Şubat ayında 2 milyar dolar seviyesinde olan enerji ithalatı bu yıl %42,8’lik artış ile 2,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Petrol üretici ülkelerin üretim kısma yönündeki hamlelerin devamı halinde, enerji faturasının yükselebileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı ise 2016’nın Şubat ayında %46,3 iken, 2017 Şubat ayında %45,7 oldu. AB’ye yapılan ihracat geçen yıla göre %3,2 azalarak 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Geçen yıl Şubat ayında %79,4’e yükselen ihracat/ithalat oranı bu yıl ise %76,7’ye düşmüş görülüyor. Ancak, bu yıl geçen yıla göre hafif gerilese de %70’in üzerinde kalmasını bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.