Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı
30.03.2017

Ekonomik Değerlendirme – Turist Sayısı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Şubat ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Ocak ayında yıllık %9,8 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüş, Şubat ayında %6,5 seviyesine geriledi.

Şubat ayı içerisinde en fazla dikkat çeken husus; 2016 yılında %76 seviyesinde azalan Rusya’dan gelen turist sayısının Şubat ayı içerisinde yıllık %95,6 artarak 2015 yılının aynı dönemindeki seviyesine yaklaşması. Öte yandan, 2016 yılının tamamında %31,1 gerileyen toplam Avrupa’dan gelen turist sayısı ise Ocak ayında yıllık %24,3 azalmıştı. Şubat ayında ise yıllık %19 azalarak gerilemesini sürdürdü ve zayıf görünümünü devam ettirdi.

Mevsimsellik açısından yılın ilk iki ayının zayıf veriler görülen sezonun içerisinde olmasına rağmen azalıştaki gerileme olumlu görünüm çiziyor. Bu yılın tamamına ait görünüm ise Nisan ve Mayıs aylarındaki rakamlar ile daha da belirgin hale gelecek.

Saygılarımızla,

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.