Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
29.03.2017

Gıda enflasyonu ılımlı kalabilir

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş verileri, Mart ayında %1,44’lük düşüşe işaret ediyor. Eylül 2016-Şubat 2017 döneminde artış yönünde kalmıştı. Her ne kadar tüm ülke gıda fiyatlarıyla farklılıklar gösteriyor olsa da, Mart ayında TÜFE kapsamında ılımlı gıda enflasyonu tahminimizi destekliyor.

Ankara’daki gıda fiyatlarındaki düşüşte, ortalama taze sebze ve meyvelerdeki %2,1’lik düşüş etkili (meyve fiyatları artış yönünde kalırken, sebze fiyatlarında %4,8’lik düşüş kaydedildi). Ancak, Şubat ayında Ankara’da ortalama sebze ve meyve fiyatlarında %12,8’lik sert düşüş olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Dolayısıyla, TÜFE kapsamında işlenmemiş gıda fiyatlarında düşüş yerine ılımlı artış beklentimizi koruyoruz.

İşlenmiş ürünler bazında ise, kur etkisinin hafiflediği yönünde sinyal alıyoruz.

Bu çerçevede, Ocak ayında %1,64, Şubat ayında da %2,46’lık yüksek artışların ardından, Mart ayında ılımlı TÜFE tahminimizi koruyor; ancak düşük baz etkisinden dolayı (geçen yılın Mart ayında %0,04’lük düşüş gözlenmişti), yıllık enflasyon oranının artışta kalacağına dair öngörümüzü koruyoruz.

Saygılarımızla,

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.