Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
13.03.2017

Yıllık cari açık ılımlı yükselişte

Bu yıl için cari açıkta öngördüğümüz ılımlı artış eğiliminin ilk ay itibariyle oluşmaya başladığını izliyoruz. Geçen yılın ilk ayında 2,2 milyar dolar düzeyinde sınırlı kalan aylık cari açık, bu yılın aynı döneminde 2,76 milyar dolara yükseldi (beklentimiz de 2,7 milyar dolar idi). Böylece, geçen yılı 32,6 milyar dolar ile tamamlayan yıllık açık, bu yılın ilk ayı sonunda 33,2 milyar dolara çıktı. Geçen yılın ılımlı aylık açık verilerini göz önüne aldığımızda da, yıllık açığın ilk yarı bitmeden 35 milyar dolar civarına ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, iç talepteki temkinlilik nedeniyle, 2017 sonu tahminimizi 35 milyar dolar seviyesinde tutuyoruz.

Cari dengede Ocak ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıflığın devam ettiğini (aylık net gelirlerde yıllık %17,5’lik düşüş), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinin ivme kaybettiğini (geçen yılın tamamında 2,9 milyar dolarlık çıkış), faiz giderlerinin ise geçen yılın aynı döneminin altında kaldığını görüyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı azalarak devam ediyor (2016: 9,1 milyar dolar; 2015: 12,5 milyar dolar); tahvil/bono piyasasında çıkışlar devam ederken, hisse tarafı pozitif bir görünüm sunuyor; 2 milyar dolar tutarında Eurobond tahvil katkısı sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarındaki artış devam ediyor; hem bankaların hem de reel sektörün uzun vadeli net borçlanması ‘eksi’de; ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredileri ise ılımlı düzeyde.

Cari açık ve finansman dengesindeki zayıflamayla, resmi rezervlerin Ocak ayında 2,055 milyar dolar azaldığını izliyoruz (‘net hata ve noksan’dan kaynaklı 687 milyon dolarlık çıkış da sözkonusu). TCMB’nin haftalık verilerinden rezervlerdeki erimenin takip eden dönemde de devam ettiğini izliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.