Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
16.03.2017

Geç likidite penceresi, faiz politikasında belirleyici unsur olmaya devam ediyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında, politika faiz göstergelerinden faiz koridoru ve bir haftalık repo ihale faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmezken; son dönemde kur volatilitesini azaltmak için önemli bir politika aracı olarak öne çıkan geç likidite penceresi (GLP) faiz oranında 0,75 puanlık bir artış gerçekleştirdi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25 bandında ve bir haftalık repo ihale faiz oranı da %8 seviyesinde kalırken; GLP faiz oranı %11,75’e yükselmiş oldu.

Parasal sıkılaşmanın güçlendirilme kararında, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlama amacı yer alıyor. Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyonun hızlı yükselişine neden olan unsurlar olarak görülürken, kurun gecikmeli etkileri ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle, kısa vadede enflasyonun belirgin yükselişini devam ettireceği düşünülüyor.

Bizim tahminimiz de, yıllık enflasyonun Mart-Mayıs döneminde önce yükseleceği ve sonrasında da yüksek kalacağı yönünde. Tek haneli seviyelere geri dönüş ise en erken, kur istikrarı ve gıda fiyatlarının kontrol altına alınacağı varsayımları altında, ikinci yarı başından itibaren mümkün görünüyor.  Çekirdek enflasyondaki gerileme ise, yılın son çeyreğine kalabilir.

Diğer taraftan, iç talepteki yavaşlık, enflasyon  baskılarının dizginlenmesinde önemli yardımcı unsur olarak beliriyor.

Küresel koşulların destekleyici yönde olmasının, TCMB’nin para politikası araçlarını kullanmada manevra alanını genişlettiğini görüyoruz. Enflasyon görünümünde iyileşme olana kadfar da, para politikasında araç çeşitliliğinin kullanılarak sıkı duruşun korunmasını bekliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.