Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.03.2017

Yıllık üretim artışı yavaşlayabilir

Sanayi üretimi bu yılın ilk ayında, arındırılmamış verilerde %4,2’lik yıllık artış gösterirken; takvim etkilerinden arındırıldığında yıllık artış %2,6 ile daha ılımlı bir düzeyde. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında %1,3’lük aylık artış ise, ekonomide ılımlı toparlanma görünümünü destekliyor. Şubat ayına yönelik ilk tahminlerimiz ise, arındırılmamış verilerde yıllık artış oranının zayıflayabileceği yönünde. Bu doğrultuda, yılın ilk çeyreğinde büyüme oranının %2-3 bandında kalması şaşırtıcı olmayacak.

Ocak verisine detaylı olarak bakacak olursak, mal grubu bazında, ana bileşenlerden olan ara ve dayanıksız tüketim malları zayıf bir görünüm sunarken; dayanıklı tüketim malları ve yatırım eğilimini gösteren sermaye malları ile enerji sektörünün üretime destek olduğu gözleniyor.

Sektörel bazda da, ekonominin diğer sektörlerine girdi yaratması ve desteklemesi açısından önemli olan kimya sektörü zayıf görünümünü korurken; inşaat sektöründe toparlanma dikkat çekiyor. Otomotiv sektöründe üretim azalışı gözlenirken; mobilya imalatı yılın ilk ayında belirgin bir üretim artışına işaret ediyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.