Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.03.2017

Enflasyon: ‘İki haneli’ seviye ile erken karşılaşma

Enflasyon yılın ikinci ayında da negatif sürpriz yaparak, aylık bazda %0,81 ile hem bizim tahminimiz olan %0,45’in hem de ortalama piyasa beklentisi olan %0,47’nin üzerinde gerçekleşerek, yıllık enflasyon oranının iki haneli seviyelere öngörülenden önce çıkmasına neden oldu. Yıllık enflasyon oranı Şubat sonunda %10,13’e ulaşırken, son üç aylık dönemde 3,1 puanlık artış göstermiş oldu. Düşük baz etkisini de düşündüğümüzde, özellikle önümüzdeki iki aylık dönemde yükselişini sürdüreceği ve %11 seviyesinin üzerine çıkacağı, ancak sonrasında ılımlı düşüş trendine girerek yılı %9 seviyesinde tamamlayabileceğine dair öngörümüzü koruyoruz.

Şubat ayında fiyat gelişiminin detaylarında, gıda enflasyonunda beklediğimiz yavaşlamanın gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak, önemli bir gelişme olarak, Ocak ayının hızlı yükselişinin ardından işlenmemiş gıda enflasyonunda yavaşlama gerçekleşirken, işlenmiş gıda enflasyonunda hızlanmanın devam ettiğini fark ediyoruz. Gıda enflasyonunun daha istikrarlı kısmı olan işlenmiş gıda enflasyonundaki bu gelişmeyi kur etkisine bağlarken, önümüzdeki dönemde gıda enflasyonuyla ilgili risklerin devam ettiğini düşünüyoruz.

Ayrıca, ev eşyasında gerçekleşen vergi indirimlerinin, gecikmeli kur etkisi nedeniyle, fiyatlara sınırlı yansıdığını izliyoruz.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin enerji enflasyonu üzerindeki baskısı da devam ediyor. Yıllık enerji enflasyonu Şubat  sonunda %13,94’e ulaşıyor. Geçen yılın Mayıs sonunda %1,65’e kadar gerilemişti.

Kur etkisinin sağlık, konut ve eğlence-kültür sektörlerindeki yansıması da devam ediyor. Bu doğrultuda, son dört aydır yükselişte olan hizmet enflasyonundaki artışın devam etmesi beklenebilir. Çekirdek enflasyon göstergeleri de yükseliş trendini koruyor.

Enflasyon görünümünde devam eden riskler karşısında, para politikasında sıkı duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.