Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.03.2017

İTO verileri gıda enflasyonunda yavaşlama sinyali veriyor

İTO’nun Şubat ücretliler geçinme endeksinde kaydedilen %0,33’lük aylık artış, hem önceki aya ait %1,65’in hem de bir önceki yılın aynı ayına ait %1,29’un önemli oranda altına kaldı. Sözkonusu ılımlı artış, Cuma günü açıklanacak Şubat TÜFE enflasyonuna ait aşağı yönlü riskleri de gündemde tutuyor. Bizim beklentimiz %0,45, ortalama piyasa beklentisi de %0,47’lik artış yönünde.

İTO endeksinin alt bölümlerinde, taze sebze ve meyve fiyat artışlarında Ocak ayından sonra önemli bir yavaşlama dikkat çekiyor. Ülke genelinde işlenmemiş gıda fiyatlarında Ocak ayında %12,26’lık ciddi bir sıçrama olmuştu. İTO verileri, sözkonusu grupta aylık artışın Şubat’ta %2 civarına gerileyebileceğine dair beklentimizi destekliyor.

Ayrıca İTO verileri, Şubat ayında ev eşya grubunda yapılan vergi indirimlerinin fiyatlara yansıdığını da gösteriyor. Sağlık ve kültür-eğitim sektöründe kurun yansıma etkisinin devam ettiği gözlenirken; giyim sektöründeki mevsimsel düşüşün ılımlı enflasyon rakamını desteklediği görülüyor.

Sonuç olarak, her ne kadar geçen yılın Şubat ayına ait ‘eksi’ verinin oluşturduğu baz etkisine bağlı olarak yıllık enflasyonun yükselişine devam etmesi muhtemel görünse de; beklentilere göre daha ılımlı bir aylık oranla karşılaşılabilir.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.