Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
28.02.2017

İhracat/ithalat oranı olumlu görünümünü koruyor

Dış ticaret açığı yılın ilk ayında 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, geçen yılın aynı ayındaki 3,9 milyar doların üzerinde kalarak, yıllık açıkta bu yıl öngördüğümüz ılımlı artışın ilk sinyallerini veriyor. Geçen yılın sonunda 56,05 milyar dolara inen yıllık dış ticaret açığı, bu yılın ilk ayında 56,45 milyar dolara yükselirken; açığın yıl sonunda 62 milyar dolara genişlemesini sürdürmesini bekliyoruz.

Ocak dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, ihracatta altın ihracatının katkısının devam ettiğini izliyoruz. 2016 yılında 8,2 milyar dolar katkı sağlayan altın ihracatı, bu yılın ilk ayında 531 milyon dolar ile geçen yılın aynı ayındaki 211 milyon doların da üzerinde.

Ancak altın ithalatında da yılın ilk ayında 469 milyon dolar ile bir önceki yıla ait 168 milyon doların üzerinde bir çıkış izliyoruz. Geçen yılın tamamında ise, 6,5 milyar dolarlık altın ithalatı ihracatın altında kalmıştı.

Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak geçen yılın son çeyreğinden itibaren enerji faturasında ılımlı bir yükseliş gözleniyor. Geçen yılın üçüncü çeyreği sonunda aylık bazda 2,1 milyar dolara kadar inen enerji ithalatı, geçen yılın son ayında 2,8 milyar doların üzerine çıkmıştı. Bu yılın ilk ayında da 3,2 milyar dolara yükselişini sürdürüyor. Geçen yılın ilk ayında kaydedilen 2,2 milyar doların da üzerinde. Bu çerçevede, geçen yıl 27,2 milyar dolara gerileyen enerji faturasının bu yıl 30 milyar dolara yükselebileceği yönündeki tahminimizi koruyoruz. Petrol üreticilerinin üretim kısma yönündeki müdahalalerinin devamı da, bu tahminimizde yukarı yönlü risklerin korunmasına neden oluyor.

Ekonomik grup sınıflandırmasında, mevsimsel faktörlerin ağırlıklı etkisiyle, bu yılın başında ithalatta gözlenen yavaşlama, yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarında belirgin gözlenirken; ara ve tüketim mallarında mevsimsel etkilerin ötesinde bir düşüş dikkat çekmiyor.

Geçen yıl %71,8’e yükselen ihracat/ithalat oranı (2013 yılında %60,3’e kadar gerilemişti), bu yılın ilk ayında %72,4 ile olumlu görünümünü koruyor. Bu yıl geçen yıla göre hafif gerilese de %70’in üzerinde kalmasını bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.